قرنیز

قرنیز برای جدا سازی دیوار از کف قرار میگیرد که باعث زیبایی فضای شما میشود . قرنیز عموما نسبت به دیوار برجسته بوده و مهمترین وظیفه قرنیز محافظت از نازک کاری دیوار در برابر صدمات ناشی از برخورد اسباب و اثاثیه و جلوگیری از نفوذ مستقیم رطوبت آب از کف به دیوار و در صورت لمینت بودن کف برای پوشش فاصله بین لمینت و دیوار که باید از قرنیز با ضخامت 16 میلیمتر پافیل دار مورد استفاده قرار بگیرد .  قرنیز ها به جنس سنگ ، چوب ، ام دی اف روکش پی وی سی و تمام پی وی سی نیز موجود می باشد که هر کدام ویژگی خاص خود را دارند .

قرنیز به نوار حاشیه هایی گفته میشود که در گذشته به دور پنجره و درهای ساختمان تعبیه میشده است اما امروه این نوارها و حاشیه ها در انتهای زیرین دیوارها و روی خط جدا کننده دیوار و کف قرار گرفته اند و وظیفه اصلی آنها حفظ لایه های رویی دیوار از قبیل : رنگ ، گچ و کاغذ ئیواری از برخورد مستقیم اشیا و اسباب منزل و ایجاد خراش روی آن هاست .

اصلی ترین دلیل استفاده از قرنیز این است که پس از نصب پارکت به دلیل انقباض و انبساط امکان دارد که تایل پارکت دچار کوتاه شدگی و یا بلند شدگی شود به همین دلیل در زمان نصب حداقل یک سانتیمتر باید به عنوان درز انبساط و انقباض را در نظر گرفت تا از فشار آمدن به تایل در اثر تغییرات دمایی جلوگیری شود . استفاده از قرنیز را میتوان یکی از راهکارهای اصلی در این شرایط معرفی کرد. همچنین در شرایطی مشابه پس از نصب سرامیک به دلیل برش سرامیک کف در انتها امکان دارد که لبه منهی به دیوار به درستی برش نخورد که در این شرایط هم از قرنیز استفاده میشود . در مورد کفپوش پی وی سی نیز به همین صورت است و در شرایطی که به دلیل برش انتهای کفپوش امکان یکدست بودن وجود ندارد در این شرایط نیز  از قرنیز استفاده میشود .

جنس قرنیز

اولین مواد مورد استفاده در ساخت قرنیز، سنگ بوده و بعداز آن چوب به دلیل کمیت بالا در معماری اروپایی استفاده میشده است نسل جدید قرنیز ها از مواد پی وی سی ، ام دی اف ، پلی استایرن و… تشکیل شده است .

قرنیز

نصب قرنیز

نصب قرنیز بوسیله چسب یا رزین ها و میخ توسط نصاب صورت میگیرد .

تنوع رنگ

به دلیل رنگ پذیری روکش های پی وی سی امکان استفاده از هر طیف رنگ در تولید قرنیز وجود دارد و انتخاب بر مبنای نسبت رنگ به کفپوش صورت میگیرد .

اندازه قرنیز

ارتفاع قرنیز در اندازه 7، 9، 11، 12، 15، 24 سانتیمتر موجود میباشد و ضخامت آن در اندازه 8، 16 میلیمتر تهیه میشود، که استاندارد تعبیه شده قرنیز برای پارکت و لمینت 16میل ثابت میباشد و در صورت استفاده از دیگر کفپوش ها سلیقه ای میباشد . تهیه قرنیز ملزم به نصب کفپوش های جدید نمیباشد و در معماری های قدیمی نیز نصب قرنیزهای جدید به سادگی صورت می پذیرد و به زیبایی طراحی داخلی کمک شایانی میکند .

 

این نوشته در مقالات ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *